You are currently viewing Czy trening siłowy i rozciąganie to dwie różne sprawy?

Czy trening siłowy i rozciąganie to dwie różne sprawy?

Pisząc o rozciąganiu bardzo często skupiamy się na izolowanej formie tej aktywności. Zapominamy o tym, że mądrze przeprowadzony trening siłowy sam w sobie jest rozciąganiem pod obciążeniem.
W końcu ruch z punktu A do punktu B i odwrotnie jest skurczem koncentrycznym i ekscentrycznym (wydłużającym) naszą tkankę mięśniową.

Czy konieczne jest zatem praktykowanie rozciągania w osobnej sesji treningowej?
Jest to ściśle zależne od celu, jednak…
Praktykując osobne sesje rozciągania zastanówmy się czy wybrana metoda stretchingu, w jakiś sposób oddaje realne, środowiskowe wymogi dla ruchomości danych struktur.
Jesteśmy ludźmi i ingerujemy w nasze środowisko RUCHEM.

Istnieje znacząca różnica pomiędzy statycznym rozciąganiem np. grupy przywodzicieli, a rozciąganiem ich pod obciążeniem w ruchu dynamicznym. Dlaczego w dynamicznym? Ponieważ tym cechuje się każdy sport.
Wyobraźmy sobie wysokie kopnięcia w sportach walki, szeroką pozycję hokeisty lub bramkarza, a nawet rekreacyjną jazdę na snowboardzie przykładowego Kowalskiego.

Jeśli Twoim celem jest pozyskanie zakresu, który ma być użyteczny w szeroko rozumianym sporcie czy wykorzystać go w danym ćwiczeniu siłowym – musisz zaadaptować tę strukturę do specyfiki takiego rodzaju wysiłku fizycznego.


Trening siłowy jest sztuką rozciągania pod obciążeniem. Nasze tkanki rozciągają się pod wpływem sił zewnętrznych w ruchu, który możemy dostosować do indywidualnych potrzeb.

Co należy zrobić, aby trening siłowy rzeczywiście pomógł uzyskać płynność w pełnym zakresie ruchu dedykowanym dla określonych stawów?

– zadbaj o ruch w płaszczyźnie czołowej (do boku), poprzecznej (rotacje) i strzałkowej (przód/tył) np. wg koncepcji taśm funkcjonalnych

– wykorzystaj GLOBALNE wzorce ruchowe skupiając się na zaangażowaniu całego ciała w ruch.
(trening bicepsó chwytem młotkowym rozciąga je, lecz w dużej izolacji. Jest to mało efektywne pod względem ograniczenia potencjału ruchu człowieka)

– wykorzystaj wolną oraz dynamiczną fazę ekscentryczną (rozciągającą) kolejno z cięższym i lżejszym obciążeniem. Jest to adaptacja do tempa pracy i obciążenia zewnętrznego.

– wprowadź drobne perturbacje (chaos środowiskowy/wytrącenia z równowagi) w ruch, aby umocnić i uodpornić (rezyliencja) posiadane umiejętności zarządzania obciążeniem w danym zakresie ruchu


Podkreślam, że nie jestem przeciwnikiem rozciągania statycznego. Uważam, że po drodze mamy sporo narzędzi, które możemy wykorzystać oszczędzając czas i energię!


~Przemek

Chcesz poznać metody treningowe, które pozwolą zaoszczędzić czas na dodatkowe sesje stretchingu czyniąc trening siłowy funkcjonalnym narzędziem?

Możesz wykupić pakiet treningów personalnych, które ukierunkują Twoje poczynania dążąc do zwiększenia zakresu ruchomości stawów, elastyczności ciała i silnego, zdrowego aparatu ruchu.
Przed zakupem skontaktuj się z nami i przedstaw szczegóły. Pomożemy wybrać odpowiedniego trenera.

W Dobrym Ruchu stale rozwijamy nasze kompetencje, aby służyć wsparciem w uzyskaniu wymarzonych efektów aktywności fizycznych czy powrocie do sprawności . Niezależnie czy przychodzisz do nas po drobnym urazie, kontuzji czy poważniejszym wypadku, zawsze chętnie służymy pomocą i wiedzą. Zapraszamy serdecznie wszystkie osoby, które chcą czerpać radość z faktu, jaki daje zdrowy ruch.

Dodaj komentarz