Dobre Miejsce – Joga na Długiej

Brak tagów 0 komentarzy

Odkąd odkryłam szkołę jogi na Długiej, często polecam ją znajomym lub klientom, którzy mają ochotę pójść na jogę, ale się boją. Boją się bo ich ciała są zesztywniałe, bo myślą że żeby ćwiczyć jogę trzeba mieć nadludzkie umiejętności, ale najczęściej boją się, ponieważ mają wady kręgosłupa lub kontuzje i nie chcą sobie zrobić krzywdy.
Właśnie takim osobom polecam zajęcia na Długiej. A i sama ochoczo tam uczęszczam :)

SONY DSC

Wnętrze

Szkoła Joga na Foksal ma dwie filie. Jedna na Foksal, a drugą właśnie na Długiej. Na Foksal byłam raz i prawdę mówiąc trochę się zniechęciłam. Mikroskopijna szatnia w połączeniu z bardzo małym holem i recepcją sprawia, że właściwie nie ma gdzie czekać na zajęcia i w rezultacie siedzi się w maleńkiej szatni, w której potrafi przebywać ponad 30 innych oczekujących, przebierających się i rozmawiających osób. Ja wiem, że szatnia, czy recepcja to nie sedno praktyki jogi i zazwyczaj, w innych szkołach mi to nie przeszkadza, ale na Foksal jest na prawdę wyjątkowo niekomfortowo.
Co innego na Długiej. Tutaj też zajęcia są mocno oblegane i zazwyczaj na sali ćwiczy około 30 osób (mam na myśli te popołudniowe). Jednak samo miejsce jest bardzo przyjemne i przestronne. Spora recepcja, korytarz, gdzie można poczekać na swoje zajęcia, duża szatnia damska i niewiele mniejsza męska (z ciekawości zerknęłam ;)), 2 toalety (tylko w damskiej szatni) + prysznic i wreszcie przestronna, doskonale wyposażona sala.

Wyposażenie sali

Skoro wspomniałam już o wyposażeniu sali, to dodam, że zdarzyło mi się być na Długiej na zajęciach, gdzie było chyba ze 40 0sób, ale dla wszystkich wystarczyło mat, kocy, kloców i pasków. A po cóż aż tyle rekwizytów (są nawet krzesła!)? Zajęcia na Długiej są prowadzone według metody B.K.S Iyengara, w której często wykorzystywane są różne pomoce:
“Wykorzystywanie różnorodnych pomocy m.in. klocków, pasków, koców, krzeseł zapewniających możliwość doświadczenia asan przez wszystkich praktykujących, niezależnie od stopnia elastyczności i siły ciała. Pomoce te pozwalają również na dłuższe pozostawanie w asanach, co daje możliwość doświadczenia również na poziomie organicznym i mentalnym a nie tylko fizycznym.” (ze strony szkoły)
I faktycznie – świeca z krzesłem to fantastyczne, relaksujące doznanie. Na tyle przyjemne, ze zastanawiałam się jak zaadaptować krzesła, które mam na działce do praktyki domowej ;)

Zajęcia

Wykorzystanie pomocy w połączeniu z bardzo szczegółowymi instrukcjami i dokładną demonstracją pozycji (nauczyciel demonstruje asany na podwyższeniu, a uczestnicy w tym czasie przerywają ćwiczenie i mogą spokojnie przyjrzeć się ułożeniu ciała), zapewnia ćwiczącym bezpieczeństwo i zabezpiecza przed urazami. Osobom, które uczestniczą w zajęciach pierwszy raz i/lub mają jakieś kontuzje, proponuję zgłoszenie tego instruktorowi i zajęcie strategicznej pozycji, tuż obok nauczycielskiego podestu.
Odradzam także porywanie się na początku na zajęcia na poziomie ogólnym i pozostanie przy opcji dla początkujących. Zapewniam, że też nie będzie łatwo ;)
Dzisiaj na przykład odważyłam się przyjść na grupę ogólna i o ile pozycje nie były jakoś znacząco trudniejsze, to nauczycielka nie pokazywała pozycji tak dokładnie i w dodatku podawała nazwy w sanskrycie…! Na szczęście wybór zajęć jest tak duży, że każdy znajdzie odpowiednie dla siebie godziny.

Co jeszcze podoba mi się w szkole na Długiej? A na przykład różnorodność i ceny karnetów są bardzo atrakcyjne! Jak na takie czyste, zadbane i prowadzone w profesjonalny sposób miejsce, niemal w centrum Warszawy, ceny są bardzo rozsądne.
Czy jest coś co mi się nie podoba? No cóż, na pewno przyjemniej ćwiczy się w mniejszych, bardziej kameralnych grupach, ale rozumiem, że jak szkoła jest dobra, to prędzej czy później zaczną do niej ściągać tłumy. Nie wszystkie godziny są tak oblegane, ale te po 16tej – bardzo. Na szczęście jakość nauczania i komfort uczestników, nie cierpi na tym jakoś szczególnie :)

A może ktoś za was był już na Długiej? Jestem ciekawa czy macie swoje ulubione szkoły jogi? I co sprawia, że lubicie szkołę i macie ochotę do niej wracać?

Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.
Zostaw komentarz